Postoje dvije vrste, a jednu od njih mogu izliječiti ovi prirodni načini. Grlobolja ili Faringitis samo su neki od naziva za bol u stražnjoj stijenci ždrijela, koja može biti vrlo jaka.
Upala grla često dolazi i uz ostale simptome, ali glavni je otežano gutanje ili uzimanje bilo čega na usta uz jaku bol. Uzrok je najčešće zarazan, virusni ili bakterijski. Oboljeti mogu sve skupine ljudi, a posebno često oboljevaju djeca do 7.godina starosti.
Uzrok je najčešće zarazne prirode
Na krajnjem rubu mekog nepca u središnjoj liniji se nalazi uvula čija duljina može biti različita kod ljudi. Tijekom upale grla, ona također može nateknuti i dodatno otežati gutanje i disanje.
Uzrok upale grla većinom je zarazne prirode, a najčešći je tonzilofaringitis kojeg uzrokuju virusi ili bakterije. Rijeđi uzrok su apsces ili epiglotitis. Epiglotitis je češći kod djece nego odraslih. Bakterijske upale grla zahtijevaju liječničku skrb i korištenje antibiotika, dok virusne možete liječiti sami kod kuće. Neki od drugih mogućih uzročnika su različite alergije ili nesnošljivosti, suh zrak u prostoriji u kojoj često boravite, vanjsko zagađenje zraka, pušenje, često ili stalno disanje na usta uslijed začepljenog nosa, GERB radi refluksa koji može oštetiti sluznicu grla te naprezanje mišića grla u slučaju deranja, glasnog pjevanja i slično.
Simptomi se razlikuju ovisno o virusnoj ili bakterijskoj upali grla
S obzirom na to da se ne liječe na isti način, postoji razlika između simptoma bakterijske ili virusne upale grla. Ako vam se dijete žali na grlobolju, dobro ispitajte simptome jer se može raditi o bolestima koje nisu porijekla ždrijela.
Ovo su glavne karakteristike virusne upale grla:
– početak je polagan
– povišene tjelesne temperature ili nema ili je jedva primjetna
– simptomi su slabije izraženi
– konjuktivitis
– kašalj
– promuklost
– hunjavica
Ovo su glavne karakteristike bakterijske upale grla:
– brz i nagli početak boli i bolesti
– povišena tjelesna temperatura
– izrazito crveno ždrijelo s bijelim gnojnim čvorićima
– bol u grlu za vrijeme gutanja ili pričanja
– teškoće gutanja i suho grlo
– otečeni i crveni krajnici i žlijezde u vratu
Osim boli u grlu i problema s korištenjem tog organa, mogu se javiti i neki opći simptomi kao što su groznica, suhi kašalj ili kašalj s iskašljajem, bolovi u cijelom tijelu koji prave povišenu tjelesnu temperaturu, upala sinusa uz kihanje i začepljen nos, mučnina i želja za povraćanjem.
Liječenje može biti i prirodnim putem
U slučaju bakterijske upale grla, terapiju će pripisati liječnik i uključivat će antibiotike. Kako bi došli do zaključka o infekciji uzet će vam bris grla. U slučaju virusne upale grla, možete si pomoći i sami prirodnim preparatima za smanjivanje boli i oticanja. Dakako, sve uzimajte tek nakon razgovora s vašim liječnikom.
U bilo kojem slučaju su preporuke ove:
– pijte mnogo tekućine – vode, čaja, sokova
– vlažite zrak u kojem boravite
– ako nije previše bolno, ispirite grlo mješavinom vode i gorke soli
– slobodno koristite preparate za smanjivanje temperature
– cuclajte pastile ili bombone kojima ćete vlažiti grlo
Pastile koje se prodaju u ljekarni ne koriste samo za vlaženje grla, već u sebi sadrže i različite antiseptike ili anestetike koji služe ublažavanju boli. U nekima se nalaze i propolis te vitamini. Preparati koje možete kupiti mogu biti u obliku spreja ili sirupa.
Prirodni načini liječenja
Čaj od kadulje
Jedan od najboljih čajeva za ispiranje grla za vrijeme grlobolje ili upale grla je čaj od kadulje ili žalfije kako se naziva u narodu. Čaj od kadulje se od davnina koristi za ublažavanje prehlada, upala i groznica. Za skoro sve bolesti usne šupljine kao što su bolne desni ili bol zuba mogu se riješiti ispiranjem usta čajem od kadulje. Ona ima antioksidacijsko djelovanje.
Kim
Ovaj efikasan recept za liječenje upale grla i krajnika, garantira brz oporavak, u lakšim slučajevima odnosno za samo četiri sata. Potrebno će vam biti 80 grama samljevenih sjemenki kima koje ćete preliti s 200 ml vode. Pripravak se treba kuhati 15 minuta. Kada procijedite dodajte još 50 ml vode pa ponovno dovedite do ključanja. Kada zakipi dodajte žličicu konjaka ili vinjaka. Ovaj pripravak se pije svakih 30 minuta po jednu žlicu. Bol bi trebala polako nestajati već nakon dva sata. Tretman možete završiti nakon 4 sata ili dok popijete čitav čaj.
Islandski lišaj
Ova biljka službeno je poznata kao Cetraria islandica, a obiluje brojnim mineralima – kalcijem, jodom, kalijem i fosforom, kao i različitim vitaminima. Ima posebno dobra zaštitna i umirujuća svojstva za sluznicu grla te smanjuje bol. Vjeruje se da će konzumiranje zaustaviti razmnožavanje bakterija. Koristi se kao zamjena za paracetamol, a koristi se kao čaj od lišaja. piše