10 veličanstvenih: Najskuplje pasmine mačaka na svijetu

2360

mackanajNa popisu su se našle i prekrasne Bengalske mačke nastale miješanjem domaće mačke i azijske leopard mačke kojoj duguju “divlje šare” i izgled • Škotski fold je vrlo zanimljiva mačke srednje veličine, posebno prepoznatljiva po malim, preklopljenim ušima. Koliko biste vi izdvojili za mačku? Malo smo pronjuškali bespućima interneta za vas te sastavili popis 10 najskupljih vrsta mačaka. Od nekih iznosa malo nam se zavrtilo u glavi. 

1. Ruska plava mačka 

  Ovu rusku ljepoticu predstavili smo vam još nedavno, a ono što ju čini posebnom je prije svega: svilenkasta dlaka plavo-sive boje, smaragdno zelene oči te činjenica da je vrlo umiljata i odana poput psa. Vrlo tiho mijauče, a jastučići na šapicama su joj boje lavande.

 Cijena: 400 – 3 000$.

plavamackar

2. Bengalska mačka

Radi se o posebno uzgojenoj vrsti nastaloj miješanjem domaće mačke i azijske leopard mačke kojoj duguje “divlje šare” i izgled. Također, radi se o krupnijoj vrsti te o onoj koja definitivno nije za ljude koji žele mirnog kućnog ljubimca, jer obožava pustolovine. Zanimljivost: može proizvesti zvuk sličan cvrkutu.

Cijena: 1 000 – 25 000$.

bengalskamacka

3. Savana mačka

 Savana je hibridna vrsta nastala križanjem divlje afričke i domaće mačke. Kao i kod bengalske mačke, i ona zahtjeva nekoga tko će se baviti s njim, jer je po prirodi jako živahna. Jako je dobra skakačica, koja bez problema može skočiti na vrh vašeg hladnjaka. Još jedna njezina zanimljiva karakteristika je i činjenica da ova mačka ima i smisao za humor. Neke od omiljenih šala su joj skrivanje od vlasnika, a onda kada je sigurna da je ne vidite, bocnut će vas šapom ili će se popeti na neko visoko mjesto i bacati stvari na vas. Bar će njoj to biti šala.

Cijena: 4 000 – 20 000$.

savanamac 

4. Peterbald mačka

Ova vrsta nastala je 1994. godine u ruskom gradu St. Petersburgu, kao rezultat eksperimentalnog sparivanja Donskoy mačke sa sijamskom i orijentalnom kratkodlakom mačkom. Radi se o jednoj od “ćelavih” vrsta mačaka, koja je u SAD stigla tek 2006. godine. Ima prodorne plave oči i jako je znatiželjna, no nije priznata u većini registara, već ima eksperimentalni status.

Cijena: 1,200 – 5000$.

 peterbald

5. Manska mačka (Manx)

 Nastala je na otoku Manu u Irskom moru i smatra se jednom od najzahtjevnijih vrsti. Mačići koji naslijede manks gen mogu imati deformacije kralježnice te oštećenja debelog crijeva. Pažljivi uzgoj može minimizirati ili eliminirati nedostatke. Mačići koji uzmu gen manske mačke od oba roditelja će umrijeti vrlo rano. Manska mačka može imati različite duljine repa. Mogu biti potpuno bez repa, a često mogu i imati rupicu na dnu kralježnice. Današnji idealan manx za izložbe je potpuno bez repa. Također, stražnje noge su duže od prednjih pa imaju vrlo neobičan hod, poput “zeko hop” hoda.

 Cijena: 800 – 4 000$.

manx

6. Sfinks mačka

 Prva je rođena 1966. u Torontu, a karakteristika joj je da nema krzno. Jako je inteligentna, glasna i “pričljiva” te voli biti dio obitelji. Odlično se slaže s djecom i psima, a ne može podnijeti sijamske mačke. Nisu vrsta koja voli biti samostalna kao druge mačke. Kako nemaju krzno, ovo su isključivo kućne mačke koje ne bi smjele predugo biti izložene direktnom suncu ili hladnoći. Ove mačke imaju ubrzan metabolizam kako bi održale tjelesnu temperaturu, pa jedu više od drugih mačaka, ali nisu izbirljive kad je hrana u pitanju. Isto tako, zahtijevaju redovitu njegu, bez obzira na činjenicu da nemaju dlaku. One se i znoje pa ih je potrebno redovito brisati vlažnim maramicama za bebe i povremeno kupati u toploj vodi. Vrlo su tople na dodir.

Cijena: 300 – 3 000$.

 sfiniksmac

7. Škotski fold

 Škotski fold je vrlo zanimljiva mačke srednje veličine, posebno prepoznatljiva po malim, preklopljenim ušima i vrlo umiljatom karakteru. Preklopljene uši uzrokuje dominantan gen koji utječe na hrskavicu u ušima, zbog čega poprimaju specifičan oblik. Kako je gen dominantan, svi škotski foldovi moraju imati barem jednog roditelja s preklopljenim ušima. Ako oba imaju preklopljene uši, raste vjerojatnost od urođene nasljedne bolesti osteodistrofije, što znači da im se proširuju i iskrivljuju kosti. Zbog toga se obično pare jedan fold preklopljenih i drugi uspravnih ušiju. Svi škotski foldovi dolaze na svijet s ravnim ušima, a uši se nakon oko tri tjedna počnu savijati.

Cijena: 200 – 3 000$.

skotskifold

8. Britanska kratkodlaka mačka 

 Ova se vrsta razvila tijekom 19. stoljeća od britanskih domaćih i farmskih mačaka. Naziva se “plišanim medvjedićem” među mačkama, zbog svog vrlo gustog krzna te punih obraza, a uz to je vrlo inteligentna, tolerantna i jako dobar lovac. Idealna je za ljude koji žele mirnog kućnog ljubimca.

Cijena: 500 – 1,500$.

britanskakra

9. Maine Coon

Radi se o impresivnoj, velikoj i krupnoj mački duge najčešće smeđe, crvene i bijele dlake, a može biti i u drugim bojama. Koordinacija prednjih šapa je vrlo dobra pa će ove mačke naučiti otvarati vrata, uzimati manje predmete i sl. Nerijetko se ponašaju kao psi – donose stvari, vrlo su društvene i privržene te vole pratiti vlasnike u svemu što rade. Mnoge mačke ove pasmine imaju višak prstiju, a mačak Stewie, koji je proglašen najdužim mačkom na svijetu, sa svojih 123 centimetara, pripadnik je upravo ove pasmine.

Cijena: 1, 000$

maine

10. Perzijska mačka

Potječe s Bliskog istoka. Umiljata, mirna i blage naravi, nerijetko se sprijatelji s malim životinjama, papagajem, zamorcem ili hrčkom. Nije pretjerano razigrana pa je mnogi zovu i salonskom mačkom.

Cijena: 500 – 5,500$. piše:

perzijska macka