“Ma koja tužba?”

900

 

postarLažna odvjetnica ubire novac žrtvama: Evo kako prevara funkcionira!

Građani i dalje od poštara dobivaju “tužbe”, koje bi trebali otkupiti za 192 kn. Poštari City Expressa razletjeli su se gradom sa žutim omotnicama u torbama. Početak je mjeseca i kao da im se povećao opseg posla.

Pošiljki je bilo nešto više nego inače. Na većini je velikim slovima bila ispisana riječ „tužba“. Oko 10 sati jedan od njih pokucao je na vrata Zagrepčanke B. Č. B. (53). Žena je u ruke uzela omotnicu i u šoku gledala što piše.

Domišljata prijevara

– Na običnom bijelom papiriću koji je bio na žutoj kuverti pisalo je odvjetnik Želimir Ninčević. Vrtjela sam film u glavi… Ma koji odvjetnik, ma koja tužba, ma kakvih 190 kuna? Odlučila sam da neću preuzeti pošiljku. Poštar mi je dao žuti papirić – obavijest o prispijeću pošiljke i rekao da je mogu preuzeti na Branimirovoj ako se predomislim. Naravno i dalje bih trebala platiti onih 192,40 kuna – kaže B. Č. B.

Na njezinu sreću, odustala je od preuzimanja pošiljke. U kuverti su bili reklamni leci. Na ovu domišljatu prijevaru nasjelo je nekoliko građana. Modus operandi je isti. Ime odvjetnika uvijek je izmišljeno, a adresa ureda nepostojeća. Na kuverti koju je primila B. Č. B. pisalo je da je odvjetnički ured Želimira Ninčevića na zagrebačkoj adresi Rapska 32. No ona ne postoji. Poštar kojeg smo zatekli u Rapskoj pojma nije imao gdje je kućni broj 32. Slično su reagirali i taksisti koji su čekali klijente kod kućnog broja 30.

– To vam je neka prijevara. Nema tog kućnog broja. Kažete da tražite odvjetnika? Takvog vam nema ovdje – zaključili su po brzom postupku taksisti.

Gotovo identičan odgovor dobili smo i u Hrvatskoj odvjetničkoj komori. Odvjetnik pod imenom Želimir Ninčević nikada nije bio upisan u imenik odvjetnika. U pošti u Branimirovoj pošiljke čuvaju samo pet dana, a evidenciju pošiljatelja ne vode. A kako funkcionira ova prijevara? Lažni odvjetnik u telefonskom imeniku pronađe adrese potencijalnih žrtava. Preko City Expressa im pošalje omotnice s izmišljenim imenom i prezimenom odvjetnika i nepostojećom adresom, a žrtva pri preuzimanju plati i poštarinu i pošiljku. Od toga 150 kuna ide lažnom odvjetniku, 42,40 kuna pošti koja na žiro-račun prevaranta uplaćuje iznos koji je „zaradio“. U tom žiro-računu leži ključ prijevare. Prema onome što smo doznali preko žiro-računa na koji je pošta isplaćivala novac, nije riječ o lažnom odvjetniku, nego o lažnoj odvjetnici.

Izmišljena imenapostar2

No, postoji mogućnost da je račun otvoren ukradenim ili krivotvorenim dokumentima. Glasi na ime Silvije K. (podaci poznati redakciji), no to ime nije zabilježeno na prostoru Hrvatske. Svi s tim prezimenom, a s kojima smo razgovarali, tvrde da za ženu s tim imenom i prezimenom nisu nikada čuli. U dosad zabilježenim slučajevima prevarant se služio drugim, također izmišljenim imenima. Tako je pošiljke slao „odvjetnik“ Vid Perišić s adrese Zvornička 2 u Zagrebu. Zvornička je adresa trešnjevačke tržnice. Slični slučajevi događali su se i na području varaždinske županije. Zagrebačka policija tvrdi da im se nitko od prevarenih građana još nije javio. Prevareni građani koji žele povrat svoga novca sami će morati podići tužbu protiv prevaranta ili prevarantice jer je riječ o sitnoj prevari od 150 kn, koja se ne goni po službenoj dužnosti. piše