Mačke vide vlasnike kao socijalnu državu koja subvencionira nerad. Ako imate mačku, vjerojatno ste se barem jednom zapitali: “Pa kako mene vidi i doživljava moja mačka?”. Istraživanja tvrde, kao socijalnu državu koja subvencionira sve prohtjeve kako bi zadržala potporu i dobila novi mandat za maženje.
Dr. John Bradshaw britanski je znanstvenik i biolog koji je nakon tri desetljeća istraživanja izdao knjigu “Cat Sense And Social State”, u kojoj nudi trag u stvaranju veza između mačaka i ljudi.
U knjizi dr. Bradshaw tvrdi kako mačke nikad nisu ni bile stvarane za vrstu društva kakvi su inače psi, lažni invalidi ili brodogradilišta. U prošlosti su, smatra biolog, mačke zapravo usvojile ljude i naviknule se da će raditi za njih, loviti i plašiti glodavce te ostale štetočine u zamjenu za neke socijalne privilegije, razumnu mirovinu i zdravstvenu pomoć.
– To je bio neki oblik društveno-mačjeg ugovora. Mačke su se odrekle svojeg anarhističko-kaotičnog načina života te su u zamjenu za svoju apsolutnu slobodu tražile neka dogovorena ljudsko-mačja pravila – tvrdi Bradshawn.
No istraživanje pokazuje kako se ponašanje mačaka naglo promijenilo u proteklom stoljeću. Mačke sve manje rade i love, a sve se više izležavaju i prežderavaju na hrani koju im kupi vlasnik. Čini se da je odgovor na pitanje sljedeći: mačke zapravo doživljavaju ljude kao socijalnu državu – majku subvencija!
– Kad se mačka trlja o čovjeka visoko uzdignuta repa, provjerava je li čovjek spreman subvencionirati hranom, smještajem ili veterinarima njezino cjelodnevno spavanje i prežderavanje. Mačka je svjesna da neradom može dobiti isto ono što je njezinim predcima prije 100 godina bilo nezamislivo – tvrdi Bradshawn.
Nadalje, predenje se povezuje s dojenjem u najranijem djetinjstvu mačke pa zapravo mačka prede kad vidi vas jer vjeruje da ste vi njezina divovska socijalna majka. Mačke su shvatile da mogu biti na šest “državnih sisa”.
– A kad gnječi šapicama vaš trbuh ili koji drugi dio tijela, to je gesta kojom mačka od vas želi izvući neke poticaje za poljoprivredu. Pogotovo za uzgoj ‘mačje trave’, koja joj pomaže probavi – objašnjava Bradshawn.
Zabrinjavajuće je što su vlasnici spremni financirati svekolike potražnje moderne mačke. Od specijalizirane hrane i igračaka pa sve do ogrlica, kaputića ili naknade za razdvojenost od obitelji.
– Naknadu za razdvojenost od obitelji primaju samo saborski zastupnici i mačke. To je institut kojim se pokušava novcem zamijeniti manjak komunikacije s najbližima. Sabornici dobivaju 1000 kuna, a mačke neku ribicu ili vitaminčić – objašnjava Bradshawn. Vlasnici tako kupuju socijalni mir u kući. Žele osvojiti simpatije svojih ljubimaca te izbjeći da im tko ostavi govance u papuči kad ne gledaju. piše