Na godišnji s ljubimcem – da! No, što učiniti ako mu je mučno od vožnje?

736

ljubimac godisnjiZa ugodnije putovanje važno je da se ljubimac osjeća udobno u transporteru, a da je to “sigurno mjesto”, počnite ga tome učiti već u vašem domu…

Slično kao i ljudi koji osjećaju bolest pri vožnji automobilom, brodom ili zrakoplovom, i psi i mačke mogu osjetiti tu neugodnu smetnju.

Prvi znakovi “bolesti vožnje” mogu biti stalno oblizivanje, pretjerano slinjenje, zijevanje, cviljenje, nevoljko kretanje i povraćanje. Izuzetno osjetljivi psi mogu se i pomokriti pod sebe.

Nekoliko je mogućih uzroka. Problem je češći kod mlađih životinja jer se njihova ravnoteža još razvija, odnosno strukture uha koje su važne za ravnotežu kod štenadi nisu potpuno razvijene. Neki psi ovaj problem s vremenom prerastu. Uzrok bolesti putovanja može biti povezan i s lošim iskustvom u ranoj fazi života. Isključivanjem neuroloških uzroka i poremećaja u ponašanju veterinar će lako postaviti dijagnozu. Na problem obično ukazuje povijest reakcije vašeg psa tijekom putovanja.

Kod mačaka je pak jedan od mogućih uzroka bolesti osjećaj nesigurnosti ili stresa, naročito ako vrlo rijetko napuštaju svoj teritorij.

Ponesite psu sve što mu treba

Čak jedan od pet pasa osjetljiv je na vožnju, tj. povraća tijekom vožnje i to je često glavni razlog zbog kojeg vlasnik ne vodi svog ljubimca na izlete.

Kako bi pas lakše podnio putovanje, svakako ponesite:

– odgovarajući putni kovčeg ili nosiljku za ljubimca;

– dokaz o cijepljenju (ako je potrebno, skenirajte medicinske zapise svog ljubimca i pohranite ih u mobitel);

– dovoljno hrane i vode, posudice, lijekove, dodatke i vitamine (čak i nekoliko dodatnih ako ćete odgoditi povratak kući);

– vrećice za izmet i sredstvo za čišćenje;

– stari ručnik u slučaju kiše ili nakon plivanja;

– omiljenu deku, krevetić ili igračke;

– povodnik i ovratnik s brojem vašeg mobitela, informacijama o mikročipu;

– potpuno napunjen GPS uređaj.

Postoje i određeni lijekovi (maropitant citrat, antihistaminici) koje psu koji boluje od bolesti vožnje možete dati s malom količinom hrane dva sata prije putovanja. No, obavezno se posavjetujte s veterinarom prije kupnje kako biste odredili točnu dozu lijeka.

ljubimac godisnji1
FOTO: SHUTTERSTOCK
Ako ste već putovali s ljubimcem i znate da se tijekom vožnje ne može smiriti, informirajte se kod vašeg veterinara o lijekovima koji u tome mogu pomoći.

Ne zaboravite se češće zaustavljati, pogotovo kad putujete na velike udaljenosti, kako bi se pas mogao protegnuti, popiti vodu i obaviti nuždu.

Održavajte koliko god je moguće uvriježen raspored ljubimčeva hranjenja i vježbanja kako biste smanjili anksioznost koju bi mogao osjećati daleko od kuće.

Mačka pod stresom

Bolest vožnje i kod mačaka je čest problem. Za razliku od mnogih pasa koje se može “osposobiti” za udobno vožnju u automobilima, mačke su mnogo zahtjevnije u prevladavanju tjeskobe. Većinu slučajeva mučnine u mačaka uzrokuju stres i tjeskoba povezani s putovanjem. Mačke koje putuju samo jednom ili dvaput godišnje (obično kada posjećuju veterinara) nisu navikle na vožnju automobilom i često povezuju vožnju sa stresnim iskustvom koje slijedi. Desenzibilizacija ili suzbijanje problema kod mačaka pri putovanju može potrajati, no moguća je. Ako prevlada stres i tjeskobu putovanja, mačka će vas moći češće pratiti na putovanjima i provodit ćete više vremena zajedno.

Sigurni u transporteru

Za ugodnije putovanje važno je da se ljubimac osjeća udobno u transporteru, a da je to “sigurno mjesto”, počnite ga učiti u vašem domu, primjerice nudeći mu hranu i poslastice u transporteru. Uz to, transporter možete staviti na omiljeno mjesto za spavanje vašeg ljubimaca, s poznatom dekicom.

Postavljanje transportera na omiljenu fotelju ili na mačkin krevet može pomoći da ulazak u njega postane ugodniji.

ljubimac godisnji2
FOTO: SHUTTERSTOCK
Uvijek postoje iznimke, no s macama, pogotovo onim kućnim koje nisu navikle izlaziti iz poznatog okruženja, bit će posla oko privikavanja na automobil i vožnju. No, i to se da riješiti uz malo dobre volje (ma kako mrko vas gledala).

Raspršivanje mačjeg feromona u obliku aerosola unutar transportera prije putovanja ili treninga također može smanjiti stres. Posebne igračke koje će vaša mačka povezivati isključivo s transporterom dodatno će joj pomoći da se osjeća udobnije tijekom putovanja. Odlična metoda za smanjenje “putne anksioznosti” je proći nekoliko kraćih putovanja prije nego što krenete na duži put.

Kako ih pripremiti korak po korak

1. Kad se vaš ljubimac udobno smjesti u transporteru unutar vašeg doma, vrijeme je da ga odnesete do automobila.

2. Počnite samo sa stavljanjem transportera u automobil, uz pokretanje motora i sjedenje, ali bez vožnje, nekoliko minuta.

3. Sutradan ponovite postupak, ali se odvezite nekoliko metara, a zatim se vratite. Obavezno pohvalite svoju mačku ili psa za dobro ponašanje i ponudite za nagradu hranu u transporteru nakon što se vratite kući.

4. Sljedeći korak je vožnja oko kvarta. Postupno produljujte putovanje do pola sata udobne vožnje.

Prilagodba životinje može trajati nekoliko dana ili čak tjedana. Potrebno ju je postupno izlagati sve izazovnijim podražajima, jer putovanje u zatvorenom prostoru može biti zastrašujuće za mačku. Vožnja autom u transporteru može biti i dobra praksa za putovanje zrakoplovom ili vlakom.

Još savjeta za ugodniju vožnju

Neka ljubimac ne jede 12 sati prije putovanja – prazan želudac pomoći će smanjiti mučninu i potrebu za čestim pauzama. Neka ljubimac uvijek ima dovoljno svježe vode. Boca s vodom koja visi na vratima nosača dobar je izbor za mnoge kućne ljubimce.

Neka u automobilu bude tiho, uz klasičnu glazbu, i uz ugodnu nižu temperaturu.

Ponesite na putovanje slatki miris doma koji vaš ljubimac prepoznaje, primjerice majicu ili deku s vašim mirisom.

Ponesite i posebne igračke koje mačka dobiva samo kad ide na putovanje.

Ljubimcu će biti ugodnije ako dok putujete gleda naprijed, a ne kroz bočne prozore. Jedan od načina da to postignete je posebno dizajniran sigurnosni pojas za pse. No, ako vozite psa na suvozačevu sjedalu, imajte na umu da su zračni jastuci za njega potencijalna opasnost.

Tijekom vožnje spustite prozore automobila nekoliko centimetara – to pomaže u izjednačavanju tlaka zraka u automobilu i vanjskog tlaka zraka, što može pomoći smanjiti mučninu i nelagodu kod vašeg psa.

Neposredno prije putovanja psu možete dati komadić slatkog bombona, jer se smatra da smanjuje osjećaj mučnine. No, nikad ne dajte psu svoje čokoladne bombone ili poslastice sa ksilitolom, jer su otrovni za pse.

Ako vam se sve ovo čini neuspješnim, obratite se veterinaru kako bi vam propisao neki od preparata protiv mučnine koji može spriječiti povraćanje. Lijekovi protiv anksioznosti koriste se samo kod kućnih ljubimaca koji su pod stresom. Alprazolam i drugi lijekovi na recept daju se noć prije putovanja i ponovno 12 sati kasnije, a djelotvorni su i kod “najtežih slučajeva”. piše