Studija je proučila utjecaj manjka sna na mozak, rezultati su još malo lošiji nego što ste mislili

851

manjak snaRecimo, jedna od teorija tvrdi da neispavanost ima jednak učinak kao pijanstvo.
U posljednje vrijeme puno studija fokusirano je na to kako san utječe na funkcioniranje našeg tijela, osobito mozga.

Novo istraživanje, s David Geffen School of Medicine na sveučilištu UCLA i Tel Aviv sveučilišta iz Izraela, potvrdilo je da nedostatak kvalitetnog sna utječe na funkcije mozga i može izazvati lapsuse memorije i iskrivljenu vizualnu percepciju jer komunikacija između neurona bude privremeno manja. Rezultati studije objavljeni su u časopisu Nature Medicine.

Znanstvenici su se osvrnuli na nekoliko postojećih istraživanja i potencijalno katastrofalnog utjecaja nedostatka sna. Umornim vozačima pozornost luta jer neuroni ne reagiraju efikasno kako bi trebali. Njihovom mozgu treba dulje da bi opazili što se događa. Stanicama mozga treba vremena da reagiraju što je povezano sa sporijim moždanim valovima, kao što su oni zabilježeni tijekom faze spavanja, a ta “slow motion” aktivnost locirana je u istoj regiji mozga.

Stanice postaju trome

Spori moždani valovi isti kao kada spavamo remete pacijentovu moždanu aktivnost i izvršavanje zadataka. Ovaj fenomen sugerira da kod neispavanosti odabrane regije mozga drijemaju, uzrokujući mentalne lapsuse dok je drugi dio mozga budan i radi uobičajeno. “Otkrili smo da iznurivanje tijela nespavanjem oduzima neuronima sposobnost da funkcioniraju kako bi trebali. To utire put kognitivnim lapsusima, kako percipiramo i kako reagiramo na svijet oko sebe”, kaže autor studije dr. Fried.

“Fascinirani smo promatranjem kako nedostatak sna zamagljuje aktivnost moždanih stanica. Stanice postaju trome i komunikacija između neurona se smanjuje. Umjesto da uobičajeno brzo reagiraju, neuroni odgovarju usporeno, slabije, a transmisija dulje traje nego što je uobičajeno.”

Može se usporediti s pijanstvom

Stručnjaci za spavanje upozoravaju da nedostatak sna treba uzimati puno ozbiljnije zbog svih realnih opasnosti. Dr. Fried ide tako daleko da nedostatak sna uspoređuje sa pijanstvom. “Neadekvatno spavanje ima sličan učinak na mozak kao i previše alkohola”, kaže Fried i upozorava da bi umorne vozače trebalo kažnjavati na isti način kao i pijanstvo za volanom.

Znanstvenici kažu da bi buduća istraživanja trebala imati za cilj otkriti koji su mehanizmi u mozgu odgovorni za te lapsuse percepcije i memorije.  piše