Stalno provodimo preventivne protuepidemijske mjere i naglašavamo da u bolnici nije zabilježen niti jedan slučaj oboljelog bolesnika od Legioneloze, kaže zamjenik ravnatelja OB Zadar.
Znate li da je u Općoj bolnici Zadar u vodovodnom sustavu od 2008. godine leglo opasne bakterije legionele. Ni djelatnici, a kamo li pacijenti ne znaju za tu informaciju. Svi oni piju i koriste zagađenu vodu. Bolnica nije učinila ništa, čak nije ni informirala djelatnike, niti je barem omogućila čistu vodu za piće. Sanitarna inpekcija je na svim uzorcima našla opasnu bakteriju i to svaki put u sve većoj količini, stigao je dopis čitatelja 24sata.
O bakteriji smo pitali ravnateljstvo zadarske Opće bolnice. Oni kažu da provode protuepidemijske mjere, a da se legionela pojavila zbog starih vodovodnih cijevi.
– Naglašavamo kako se u Općoj bolnici Zadar kontinuirano provode preventivne protuepidemijske mjere s ciljem prevencije nastanka i razmnožavanja bakterije Legionella pneumophila. Slijedom redovitog nadzora detektirana je pojavnost navedenog soja u toploj vodovodnoj vodi,te se u suradnji sa Epidemiološkom službom Zavoda za javno zdravstvo Zadar i nadležnom Sanitarnom inspekcijom aktivno provode sve propisane protuepidemijske mjere – rekao nam je zamjenik ravnatelja te bolnice dr. Edi Karuc.
Karuc napominje kako je na pojavu legionele utjecala dotrajalost sustava održavanja tople vode, odnosno starost vodovodnih cijevi, kao i arhitektonska infrastruktura bolničkih objekata koji su se izgradili prije trideset pa i do pedeset godina.
– U Bolnici se aktivno radi na sanaciji i zamjeni opreme u kotlovnici. Nabavka kotla u koji su uložena znatna financijska sredstva, kao i nabavka izmjenjivača topline. Isto tako, angažirani su stručni eksperti za rekonstrukciju sustava tople vode. Naglašavamo kako se vodovodna voda može normalno konzumirati za piće. Neovisno o pojavnosti navedene bakterije u OB Zadar nije zabilježen niti jedan slučaj oboljelog bolesnika od Legioneloze, odnosno akutne bakterijske pneumonije. Pojavnost navedene bakterije nije neuobičajen u starijim vodovodnim sustavima gdje su često rađene rekonstrukcije, kao i nadogradnje starijeg sustava, što je čest slučaj ne samo u zdravstvenim ustanovama u Republici Hrvatskoj već i u svijetu – rekao nam je dr. Edi Karuc iz zadarske Opće bolnice. piše