U dogovoru premijera Plenkovića sa Sindikatom i Maticom umirovljenika, nakon 16 godina cenzus za besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje bi se trebao konačno povisiti, i to za samca sa 1.939 kuna na 2.000 kuna, a za člana domaćinstva sa 1.516 kuna na 1.565,23 kune. To je daleko manje nego što je iznosio početni prijedlog SUH-a, tj. da se cenzus podigne na razinu hrvatske linije siromaštva koja u ovoj godini iznosi 2.485 kuna. Međutim, najvažniji element postignutog dogovora jest da će se novi cenzus povisivati svake godine u studenom i to u iznosu koji odgovara porastu mirovina temeljem dva usklađivanja u toj godini. Što to znači? Kako je unatrag godine dana oko 10.000 umirovljenika zbog usklađivanja mirovina „preskočilo“ cenzus za koju kunu, to su morali započeti plaćati 70 kuna dopunsko. Dakle, simbolična zadnja povišica mirovina od šezdeset kuna za njih je zapravo značila još manje novca u novčaniku.
Umirovljenici nisumogli čekati
Stoga je SUH nakon tri prosvjedna okupljanja pred Vladom krajem 2019. godine, udružio snage s Maticom i započela su lobiranja. Već je tada bilo jasno da Sabor neće prihvatiti inicijativu Hrvatske stranke umirovljenika da se cenzus poveća na 2.340 kuna mjesečno za samca, a za što su prikupili i 52.000 potpisa podrške građana. Zakoni predloženi od strane opozicijskih stranaka se u pravilu ne prihvaćaju, pa je tako završio i ovaj HSU-ov prijedlog. Obespravljeni umirovljenici nisu mogli čekati nove izbore i politike. Stoga, nakon razgovora s Kazimirom Vardom iz Stranke MB365, došlo je do prvog razgovora s ministrom financija Zdravkom Marićem, a onda i s premijerom. Kompromisno rješenje je postignuto: povećanjem od 3,05 posto vraća se besplatno dopunsko osiguranje za oko deset tisuća onih koji su ga izgubili unatrag godine dana, no još je važnije da više nitko neće izgubiti dopunsko zbog usklađivanja mirovina. Na sjednici Vlade 11. prosinca 2019. premijer Andrej Plenković je najavio kako je pitanje cenzusa za besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje pred rješavanjem i to u dogovoru s dvije umirovljeničke udruge.
Konačno dobre vijesti
Iako je načelno sve dogovoreno, izmjene Zakona o zdravstvenom osiguranju i Zakona o mirovinskom osiguranje tijekom prosinca i siječnja išle su po uobičajeno sporoj proceduri pa je nekoliko tisuća umirovljenika koji čekaju da im se vrati pravo na besplatno dopunsko zdravstveno bili u nedoumici što činiti. Proteklih tjedana javljali su se brojni umirovljenici koji nisu započeli plaćati svoje police, jer čekaju da se cenzus povisi kako bi imali besplatno dopunsko, a zbog čega strahuju otići kod liječnika, što može biti kobno po njih. No, ne trebaju brinuti, jer je Vlada odlučila potrebne izmjene Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju staviti u hitnu saborsku proceduru već u veljači. Izmjenama se buduća procedura povećavanja prihodovnog cenzusa olakšava, kako se ne bi moralo opet čekati petnaestak godina na izmjene zakona. Prema podacima SUH-a, u posljednjih sedam godina broj korisnika polica dopunskog osiguranja na teret države smanjio se za više od 200 tisuća, odnosno sa 944 tisuće na oko 743 tisuće. To pravo sada ima oko 163 tisuće umirovljenika, ali sa svakim simboličnim povećanjem mirovina njihov broj se smanjivao. Sada bi konačno tome trebao doći kraj. Naime, niti najnovije usklađivanje mirovina u ožujku 2020. neće više dovesti do ispadanja iz sustava besplatnog dopunskog zdravstvenog osiguranja, već će se pričekati kraj godine i podizanje novog prihodovnog cenzusa. Tako su predstavnicima Sindikata i Matice umirovljenika predstavili zakonske izmjene u Ministarstvu zdravstva. U svemu tome jedino je nezadovoljan HSU, kao da je mogao postići više?! K tome, oni nisu niti tražili automatsko usklađivanje novog prihodovnog cenzusa, što su udruge postigle.
Cilj – hrvatska linija siromaštva
Inače, problem cenzusa za dopunsko zdravstveno aktualizirao se u posljednje dvije godine, kada je zabilježen veći rast mirovina kroz usklađivanje nego ranije pa su brojni umirovljenici upozorili da su zbog nekoliko desetaka kuna veće mirovine prekoračili cenzus i dobili novi mjesečni trošak od 70 kuna za policu. Treba istaknuti kako podizanje cenzusa na 2.000 kuna te na oko 1.565,23 kuna po članu obitelji će ispraviti nepravdu samo prema onima koji su nedavno ostali bez besplatnog dopunskog, odnosno lanjskim rujanskim usklađivanjem, dok je na desetke tisuća onih koji su to pravo već prije izgubili. Zato će se Sindikat umirovljenika Hrvatske i dalje zalagati da cenzus za dopunsko bude hrvatska linija siromaštva, koja je u 2019. iznosila 2.485 kuna, a čiju visinu svakoga rujna utvrđuje Državni zavod za statistiku. Igor Knežević